LEADERSHIP: VALA Officers


2022 VALA Membership (updated 8/27/22)

Addison: William Munoff, John Spencer

Andover: Leo Salazar, Francesca Salazar, Jonathan Stevens

Arlington: Joe Garger, Earl Labatt, Lee Cross

Athens: Amber Stevens, Carol Bingham

Barre City: Janet Shatney, Kathryn Bramman

Barre Town: Jocelyn Pinardi

Benson: Lois Trenn, Ed Peltier

Berkshire: Virginia Messier, Rachel Roy

Bethel: Judi Brigham, Moe Brigham, Louise Ferris-Burt

Bradford: Vincent Pacilio, Douglas Miller, Erin Odell

Brandon: Karen Folger, Lisa Truchon

Brattleboro: Jenepher Burnell, Joe Meyer, Aileen Chute

Bridgewater: Anna Spaulding, Owen Putnam, Kaleb Mcintire

Bridport: Vivki Major, Eric Conroy, Suzanne Buck

Bristol: Mark Bouver, Patti King

Burlington: John Vickery, Jacob Dorman, Kenneth Nosek

Cabot: Jeanne Johnson, Jacqueline Lumbra, Brittany Butler

Cambridge: Cora Conly, Dale Copping, Suzanne Girouard

Canaan: Richard Dennis Jr, Dana Masson, Gordon Trammell

Castleton: Mary Jo Teeter

Charleston: Jean Wilson, John Westinghouse, Steve Wilson

Charlotte: John Kerr

Chelsea: Phyllis Hayward, Tim Courts, Warren Lathrop

Chester: Valerie Pantorno, Cathy Hasbroucis

Colchester: Robert Vickery

Concord: Bill Krajeski, Matt Krajeski, Kate Fletcher

Derby: Nancy Moore, Mike Marsh, Mark Linton

Dorset: Margot Schoffstall

Dover: Linda Sherman, Susan Smichenko

Dummerston: Jean Newell, Michael Silberman, Stephen Mindel

East Montpelier: Ross Hazel, Chris Racanelli, Deb Fillion

Essex: Karen Lemnah, Jo-Ann Roberts

Fair Haven: Sharon Adams, Thom Bruso, Dani Roberst

Fairfax: Patricia McNall

Fairlee: Noel Walker, Russell Collins, Dan Ludwig

Fayston: Doug Mosle, Kim Laidlaw, Kirsten Andrae

Fletcher: Chris Ringer, Alex Sargent, Charles Tinker

Grafton: Gail Ann Fisher, Hardy Merrill, Nancy Merrill

Grand Isle: Sue Lawrence, Joe Longo, Diane Cota

Groton: John Westinghouse, Dorothy Knott

Guildhall: George Blakeslee, Eileen Thietten, Patricia Brown

Guilford: Lisa Barry

Halifax: Tina Blais, Patricia Dow, Mary Brewster

Hartford: Joe Turner, Christina Tardie

Hartland: Stacey Bradley, Cheyenne Latimer, Bob Quaderer

Highgate: Aimee Reynolds, Peter St. Germain

Hinesburg: NONE listed

Holland: Diane Judd, Gaetane Patenauce, Angela Thresher

Huntington: Susan Gulraioni

Isle La Motte: Mary LaBrecque, Debbie Spaulding, Louise Koss

Jamaica: NONE Listed

Jericho: Lori Dykema, Andrew Levi, Terri Sabens

Lincoln: Lisa Truchon, Dan Adams

Londonderry: Sandra Clark, Deb O’Leary, Dwight Johnson, Jeremiah Sund

Lowell: Mark Higley, Christine Hager, Lerold Chase

Ludlow: Ryan Silvestri, Jeanne Stasz

Lunenburg: NONE Listed

Lyndon: Larry Willey, Linda Lee, Carol Fister

Maidstone: Robert Champagne-Willis, Sandra Gray, Amy Pear

Marlboro: Evan Wyse, Forrest Holzapfel, Eric Matt

Marshfield: Meg Eberhardt, Kathleen hayes, Laura Badeau

Middlebury: Alison Joseph, Beth Dow, Hudson Tilford, Gary Baker

Middlesex: Annette Halaso, Shelly Desjarfin

Milton: Lori Frohock, Amy Couture

Montgomery: Lynda Cluba, Genevieve Lodal-Guild, Kate Cummings

Montpelier: Marty Lagerstedt

Morristown: Abigail Griggs, Terri Sabens, Duane Sprague, Brian Yeaten, Charles Burnham

Mount Holly: Carol Garrow-Woolky, David Johnson, Mary Surething

New Haven: Spencer Potter, Jay Best, Jr, Ted Foster, Michelle Litch

Newfane: Doris Knetchtel, Beckley Gaudette, NEMRC

North Hero: Dave Davis, Kathy Finck, Mary Dattilio

Norwich: Cheryl Lindberg, Pam Smith

Orwell: Cheryl Tudhope, Jean Audet, Becky Quesnel

Panton: NONE Listed

Pawlet: Karen Folger

Peacham: Jean Dedam, Betsy McKay, Rick Scholes

Peru: Jack Pennypacker

Pittsfield: Elizabeth Warner, Herbert Kuendig, Jeremy Rayner

Pittsford: Lisa Wright, Linda Trask

Plymouth: Michelle Pngree, Mike Coleman, Naomi Moyer

Pomfret: Rebecca Fielder, Norman Buchanan, Neil Lamson

Poultney: Mary Jo Teeter

Putney: George Heller, Kurt Lynch, Doug Harlow

PVR: Jill Remick, Christie Wright, Teri Gildersleeve, Cy Bailey, Barb Schlesinger, Jen Myers, Deanne Robitaille, Theresa Gile, Benton Mitchell

Randolph: Mimi Burstein, Dennis Drawn, Milo Cutler

Reading: John Fike, Penny Allyn, Neil Muirhead

Richford: Kim Collins, Eric Collins, Andrew Davis

Richmond: NONE Listed

Ripton: Alison Joseph Dickinson, Beth Eliason, Erik Erikson

Rockingham: Michael Stack, Tad Dedrick, Paul Noble

Royalton: Walter Hastings, Jeff Barlow, Sam Bruce

Rupert: Jed Rubin, Ruthanne Hunter, Richard Ventrella

Rutland City: Katie Langlois

Rutland Town: Howard Burgess, Marcia Chioffi, Dean Davis

Ryegate: Regina Hazel, Sally Wilson, Kate Davie

Searsburg: Tammy Hollister, Tina Reynolds, Josie Kilbride

Shaftsbury: Gina Jenks

Shelburne: Ted Nelson, Courtney Brown

Shrewsbury: Sharon Winnicki, Susan Kennedy

South Burlington: Martha Lyons

South Hero: Cecile Gove, Sherry Corbin, Cindy Gokey

Springfield: Nichole Knight

St. Albans City: Sara Gabaree

Stockbridge: Beth Dawley, Richard Furman

Strafford: Tim Denny, Tom Jacobs, Kerrie Bushway, Tom Cain

Stratton: Candie Bernard, Kent Young

Sutton: Mary Gray, Paul Lane, Candace Heath

Tinmouth: Gail Fuller , Pat Psholku, Rich Fuller

Topsham: Patricia Plaisted, John Hood, Heidi McNeil

Townshend: Mike Bills, Helen Holt, Gene Kuch

Tunbridge: Darlene Miller, Helen O’Donnell, Rudi Ruddell

Underhill: Amanda Bosley

Vernon: Carol Hammond, William Hammond, Chad Baldwin

Waltham: Robin Jackman, Derek Cohen, Cathy Sargent

Warren Group: Christina Doucette, Tammy Dandurant

Warren: Sandra Brodeur, Michael Kelley, Robert Cuminsky

Washington: Harry Roush, Diane Donovan

West Rutland: Lisa Wright, Pat Treparier, Aden Garcia

Westfield: Danny Young, Shelley Martin, Scott Dunn

Westminster: NONE Listed

Westmore: Maree Bushey, Erik Townsend

Weston: Greg Carroll, Dan Hanenberg, Linda Sherman

Wheelock: Carol Rossi, Atti Saguin, Tanya Brewer

Williamstown: NONE Listed

Woodstock: Kathy Avellino, Trena Tolliver, Tim McCarthy

Worcester: Alan Erdossy, Peter Strobridge, Chris Lyon